Cart0Item(s)

Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.

Product was successfully added to your shopping cart.

Jartiyer

   

2 Kayıt

   

2 Kayıt

Basitçe söylemek gerekirse, bacağın etrafına takılan bir bant. Eski günlerde özel bir amaca hizmet ettiler: Hem erkekler hem de kadınlar onları çoraplarını tutmak için kullandılar. Ancak 21. yüzyılda, insanlar onları işlevden çok moda için giymeye eğilimlidir. Gelinler neden jartiyer giyer? Cevap için kaydırmaya devam edin.

Düğün jartiyer geleneği nedir?

Jartiyer, yüzyıllar öncesine dayanan bir Batı düğün geleneğidir. Ancak insanların en aşina olduğu versiyon şuna benzer: Resepsiyon sırasında gelin bir sandalyeye oturur, damat ise bacağının etrafındaki jartiyeri çıkarır. Ellerini (ya da evet, bazı durumlarda dişlerini) kullanır ve sonra onu tüm bekarların kalabalığına fırlatır. Jartiyer atışı temelde, evli olmayan bayanların gelinin buketini yakalamak için yarıştığı buket atışının erkek karşılığı olarak görülür. Aslında jartiyeri yakalayan kişi bazen çiçek aranjmanını kazananın bacağına takar. Bir sonraki dansı bile paylaşabilirler. Tabii ki, tüm düğünlerin bir gelini ve bir damadı ya da bu konuda uzanacak bir gelinliği yoktur! Bu yüzden aktiviteyi daha çok kendinize uyarlamak için çekinmeyin. Ve bu uzun süredir devam eden geleneğin modern versiyonu tasasız olmayı amaçlasa da, yine de herkes için değil. Her şey kulağa garip veya biraz fazla şehvetli geliyorsa, tamamen atlayabilirsiniz .

Bir düğün jartiyerinin sembolizmi nedir?

Günümüzde, hem jartiyer hem de buket atışının kazananlarının, bir sonraki aşkı bulacağı ya da daha spesifik olarak düğümü atacağı söyleniyor. Bazıları ritüelleri sevimli ve eğlenceli eğlence biçimleri olarak görür; diğerleri ise tüm bekar misafirleri ayırdıklarını, gereksiz yere cinsiyetçi olduklarını düşünüyor ve evliliğin herkes için nihai bir hedef olduğunu ima ediyor. Ve jartiyerin çağdaş versiyonu kendi içinde tartışmalı olsa da, geleneğin genişletilmiş tarihi daha da karmaşıktır. Gelin jartiyerleri aslında bir süredir iyi şanslar olarak kabul ediliyor - Orta Çağ'dan beri konuşuyoruz. Ancak bir jartiyer ödülü aynı zamanda bir gelinin "çiçeklenme"sini de sorunlu bir şekilde temsil etti….

Çok eski zamanlarda, evli çiftlerin birlikteliklerini hemen tamamlamaları beklenirdi ve bazı düğün konukları aslında tapunun yapıldığından emin olmak için izlemeye çalıştı . Bir jartiyeri çıkarmak ve onu "kanıt" olarak sunmak, biraz mahremiyet elde etmek ve umutlu izleyicileri yatıştırmak için bir manevraydı. Ciddi anlamda!

Düğünlerde neden jartiyer giyilir?

Bugün, bir jartiyer çok eğlenceli olmalı, istekli katılımcılar aktiviteden kıkırdamaktan mutlu olmalı. Ama her zaman böyle değildi. Orta çağda, gelin kıyafetinin parçaları iyi şansın simgesi olarak kabul edilirdi… o kadar ki, düğün konukları elbiselerini vücudundan ayırmak için savaşırdı. İşler o kadar sarpa saracaktı ki, çiftler bunun yerine konukların kavga etmeleri için bir jartiyer atmaya karar verdi. Bu yüzden jartiyer atışı aslında koruyucu bir önlem olarak ortaya çıkmış olabilir - sinmek. Ancak jartiyerin başka köken hikayeleri de var. Örneğin, yer savurma jartiyer "çorap, flinging" denilen bir 18. yüzyıl İngiliz oyun vardı en düğün gününde çiftin. Arkadaşlar ve aile, aşkta şans için yeni evli bir kişinin kafasına bir tane indirmeye çalışırdı.

Kim jartiyer giyer?

Düğün jartiyerinizi kendinize giymeyi planlayın ve yardıma ihtiyacınız olursa (kabarık eteklerin önünüze çıkmasıyla bilinir) hazırlık süitinize birini yazdırın . Birini açıp kapatmanın görgü kuralları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Jartiyer hangi bacağına giyilir?

Elastik icat edilmeden çok önce, jartiyer önemli bir amaca hizmet etti: çorapları dik tutmak. Böylece gelin her bacağına bir tane giydi. Şimdi ise jartiyerlerin kendi başlarına bir ihtiyaç değil, eğlenceli aksesuarlar olarak kullanıldığını göreceksiniz. Hangi bacağınızı koyacağınız konusunda bir kural yok, bu yüzden en rahat hissettiğiniz şeyi yapın. Ayrıca iki parçalı bir jartiyer takımı tercih edebilir ve bunları üst üste veya ayrı bacaklara takabilirsiniz. Biri atmak için feda edilir, diğeri ise sizindir. Durum ne olursa olsun, çoğu gelin gelinliklerini dizinin hemen üstüne koymayı tercih eder. Bu şekilde, güvende kalmak için yeterince yüksek, ancak karşı uyluğa sürtünme şansının daha az olduğu kadar düşük.

Ayrıca, gömme önlüklerin altında bile gizlenme olasılığı daha yüksektir. Bütün bunlar, aslında bir bacağa gitmek zorunda olmadığını söyledi. Sadece jartiyer atışı için satın alıyorsanız , zamanı geldiğinde atmak için bir cebe veya debriyaja koymanın yanlış bir tarafı yoktur .Evet, size daha büyük bir gösteriden vazgeçmeniz için tam izin veriyoruz!

Jartiyeri kim çıkarır?

Tipik olarak, bir ortak diğer ortağın jartiyerini çıkarır. Sadece herkesin ailesinin ve arkadaşlarının önünde böyle samimi bir davranışta rahat olmadığını unutmayın. Bunu resepsiyonunuza planlamadan önce ikinizin de geleneği kabul ettiğinizden emin olun. Ve seçeneklerin olduğunu bil. Jartiyerini kendin çıkarmayı tercih edersen, al bakalım! Veya daha kolaysa, kolunuzun etrafına yerleştirmeyi deneyin. (Bütün gün orada bırakmak zorunda değilsiniz - sadece atmak için giyebilirsiniz.) Her şey sizin, gelecekteki eşiniz ve etkinliğiniz için en iyisinin ne olduğu ile ilgilidir.

Düğününüz için jartiyer giymek zorunda mısınız?

Hayır! Sen yok olması (belki için hariç, iyi düğün için bir şey yapmak için yasal şeyler ). Mürettebatınız tamamen gülmekle ilgiliyse, şakacı bir şekilde SO'nuzu ve tomurcuklarınızı kızarmak için mükemmel bir fırsat. Sayısız düğün partisine katıldıysanız ve fırlatmalardan bıktıysanız, onları seyahat programınızdan çıkarın. Jartiyer atışını sevseniz de nefret etmeyi sevseniz de seçim sizin. Atış yapmadan jartiyer giyebileceğinizi unutmayın. Aksesuar sizi seksi hissettiriyorsa, bir başkası orada olduğunu bilse de bilmese de, özgüveninizi artırmak için bir aksesuar yapın. Pek çok yeni evli, jartiyerleri düğün gecesi görünümlerine dahil ediyor .

Bazı jartiyer alternatifleri nelerdir?

Klasik düğün jartiyeri için pek çok alternatif var - bir sürü fikirimiz var ! Günün sonunda, istediğiniz kişiyi (ve herhangi bir hatırayı) dahil edebilirsiniz. Kedi seven bir gelinin yaratıcı alternatifini ele alalım: kedicik evlat edinme adına doldurulmuş bir hayvan .

Düğün jartiyeri nereden alınır?

Bir düğün jartiyeri pazarındaysanız, çevrimiçi satın alabileceğiniz en şirin, en şımarık ve en kişiselleştirilmiş seçeneklerden bazılarına göz atın . Gittiğimiz kaynaklardan bazıları Etsy , David's Bridal ve kendimize ait The Knot Shop'tur . Veya yerel bir gelin salonunun herhangi bir seçeneği olup olmadığına bakın . Süper duygusal bir şey için ısmarlama bir jartiyer düşünün. Terzilerin eski aile gelinliklerinden yadigarı aksesuarlar ürettiğini gördük, bu sizinkini tutmayı planlıyorsanız harika bir fikir. Alternatif olarak, bir çiçekçi taze çiçeklerden bohem bir parça tasarlayabilir.

Jartiyeri kim satın alır?

Genel olarak konuşursak, kullanıcı kendi jartiyerini satın alır. Ancak bir düğün jartiyeri, benzersiz bir gelin duşu veya bekarlığa veda partisi hediyesi de olabilir . Alışveriş yapan kişi sizseniz, devam edin ve kutunun dışında düşünün. Birçok popüler stilde karmaşık danteller, yemyeşil tüller ve ışıltılı yapay elmaslar bulunurken, spor veya pop kültürü temalı bir aksesuar harika, fotoğraf çekmeye hazır bir sürprizdir.

Jartiyerin Amacı Nedir?

Genel iç çamaşırı terimleriyle, elastik taytlar icat edilmeden önce, çorapları tutmak için bir jartiyer kullanıldı. Açıkçası, bu durumda, her bacağa bir jartiyer giyildi. Bir düğün bağlamında, gelinin çorapsız tek bacağına tek jartiyer giymesi Batılı bir gelenektir.

Jartiyer Neyi Simgeliyor?

Düğünlerde jartiyerin kökeninin farklı versiyonları vardır ve gelenek yüzyıllar boyunca gelişmiştir. Bazıları, misafirlerin gelinin yanından geçerken kıyafetinin parçalarını, görünüşe göre iyi şanslar için kopardıkları Orta Çağ'a kadar uzandığını söylüyor. Görünüşe göre gelinler bu elbisenin çöpe atılmasını önlemek için jartiyerlerini kalabalığın üzerine atmaya başlamışlar. Aynı zamanda, bir çiftin o zamanlar törenden hemen sonra evliliği tamamlamasının beklendiği geleneğiyle bağlantılı olduğu söyleniyor.

Bu versiyonda, jartiyer, çiftin aslında işe başladığını kanıtlamak için yatak odasından dışarı atılacaktı. Biraz ilk gece baskısı gibisi yok. Diğer hesaplara göre, damadın arkadaşları, gelecekteki evlilikleri için iyi şanslar olarak gelinin jartiyerini çıkarırlardı.

Damatlar Jartiyeri Neden Çıkarır?

Görünüşe göre Orta Çağ'da olduğu gibi, konukların gelini soymasına izin vermekten çok daha medeni. Jartiyerin çıkarılmasının geleneksel olarak gelinin bekaretinin akşamın ilerleyen saatlerinde çıkarılmasını sembolize ettiğine dair bir öneri de var. Tek kelime: ürkütücü. Her durumda, damatlar genellikle İngiltere ve Avrupa'daki düğünlerde konukların önündeki jartiyeri çıkarmazlar - bu ABD'de daha yaygındır.

Düğününüz İçin Jartiyer Giymeniz Gerekiyor mu?

Kesinlikle hayır. Düğününüze hangi gelenekleri ekleyeceğiniz size kalmış - eğer herhangi birini dahil ederseniz!

Düğünden Sonra Jartiyerle Ne Yaparsınız?

Tıpkı buketinizi saklamak veya gelinliğinizi saklamak gibi, jartiyeri de hatıra olarak saklamaya karar verebilirsiniz.